Namierzanie telefonu komórkowego przez internet. Poradnik

Namierzanie telefonu przez internet potrzebne jest w coraz większej liczbie sytuacji. Kradzież, zagubienie, chęć lokalizacji osoby lub sprawdzenie, czy pracownik znajduje się tam, gdzie powinien. Te sytuacje sprawiają, że funkcja ta jest coraz częściej pożądana przez użytkowników smartfonów. Na szczęście firmy z branży IT rozumieją potrzeby swoich klientów i zaprojektowały do tego celu specjalne aplikacje, które w łatwy i szybki sposób potrafią wykonać to zadanie. Są darmowe, łatwe w użyciu a co najważniejsze skuteczne. Dzięki nim można od ręki sprawdzić z dokładnością do kilku metrów, gdzie znajduje się obecnie telefon, zablokować go lub włączyć głośny alarm. Jak to się dzieje i co trzeba zrobić, aby aktywować taką usługę na swoim telefonie ? O tym w kolejnych zdaniach.

Jak wygląda sam proces namierzania telefonu komórkowego przez internet

Namierzanie telefonu komórkowego przez internet odbywa się za pomocą modułu GPS umieszczonego w telefonie. To ten sam który znaleźć można na ekranie telewizora przy okazji najnowszego filmu o agencie 007 tylko, że w mniej efektownej wersji i w mniejszych rozmiarach. Jest on montowany już do każdego telefonu a jego obecność to standard. Działanie takiego modułu jest proste. Po włączeniu wysyła on sygnał do satelity, który przetwarza te dane i wysyła do centrali firmy. Przekazany w ten sposób namiar jest wyświetlany na stronie internetowej i każdy, kto ma do niego dostęp, może sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się telefon. Sygnał jest aktualizowany co kilka minut, więc nie ma obawy, że pod wskazanym adresem zastaniemy pustą ulicę. Jego dokładność jest na tyle duża, że zawęża obszar poszukiwań do kilku metrów. To duże udogodnienia, które pozwala uniknąć przeczesywania ogromnego terenu i dokładną lokalizację np. budynku lub uliczki. Do działania tej metody potrzebna jest jeszcze włączona łączność internetowa. To za jej pomocą przesyłany jest sygnał do internetu i możliwy zdalny odczyt. Jeśli zapewnimy działanie tych dwóch modułów, to w żaden sposób nie zgubimy go z oczu.

“Znajdź telefon po numerze” to druga opcja, którą można wykorzystać, aby zlokalizować telefon.

Nie jest ona już taka prosta i bezproblemowa. Polega na określeniu, do której stacji nadawczej jest zalogowany numer. Zazwyczaj loguje się do najbliższej i na podstawie tych danych można określić przybliżoną lokalizację telefonu. Aby skorzystać z tej metody, musi zachodzić uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub poważnych konsekwencji zagubienia telefonu. Operator również musi wyrazić na nią zgodę. To opcja awaryjna, która może uratować nas, gdy padniemy ofiarą kradzieży lub zgubimy urządzenie z ważnymi danymi.

Czy takie aplikacje są dostępne dla wszystkich? Ile kosztują? Czy trudno się je obsługuje?

Odpowiedz na pierwsze pytanie, brzmi: tak. Aplikacje pozwalające na lokalizację telefonu przez internet można pobrać ze sklepu. Są one darmowe lub występują w płatnej wersji z dodatkowymi opcjami jak zdalne kasowanie danych czy zdalnie włączony alarm. Obsługa tego typu programów nie jest skomplikowana. Wystarczy pobrać aplikację i uruchomić wprowadzając dane zgodnie z instrukcją. Z tym procesem poradzi sobie każda osoba posiadająca telefon.

Obecnie istnieją dwie metody lokalizowania telefonu.

Ta za pomocą internetu jest ogólnodostępna, łatwa i darmowa — ta druga, poprzez operatora będzie wyjściem ostatecznym. Niezależnie od modelu czy systemu warto zainstalować aplikację, która w razie problemów pomoże nam zlokalizować nasz telefon komórkowy. Zaoszczędzi to wiele stresu i z pewnością pieniędzy przy ewentualnej utracie.