Namierzanie telefonu po numerze to czasem konieczność

Wiele osób zadaje pytanie: Jak namierzyć telefon komórkowy po numerze? Przy okazji chęci sprawdzenia lokalizacji znajomego lub zgubienia urządzenia. To proces bardzo skomplikowany zarówno technicznie, jak i prawnie. Na czym polega? Czy każdy może zgłosić taką chęć i otrzyma dane lokalizacyjne? Jak uzyskać dane w razie krytycznych sytuacji? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule, dodając cenne informacje na temat samego sposobu lokalizowania telefonu przez numer.

Jakie warunki muszą być spełnione?

Prawne wymagania, aby namierzyć telefon, są bardzo rygorystyczne. Numer telefonu komórkowego może być namierzony tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Pierwszym z nich jest zagrożenie zdrowia i życia. Odpowiednie służby otrzymując takie zgłoszenie, występują z nakazem udostępnienia takich danych przez operatora. Funkcja “namierz telefon” działa również, jeśli osoba prywatna zagubi urządzenia, na którym znajdowały się kluczowe dane — np. firmowe. Może ona wtedy wystąpić z prośbą do operatora. Ten jednak nie ma obowiązku zgadzać się na taką czynność. Nawet odpłatnie nie ma możliwości zlokalizowania telefonu po numerze z automatu. Ta opcja jest również wykorzystywana w przypadku ścigania przestępców. Tutaj naturalnie sami zainteresowani nie muszą wyrażać zgody, a nakaz wydaje prokurator.

Techniczne warunki decydują czy da się namierzyć telefon

Telefon musi być włączony, a w nim musi znajdować się aktywna karta SIM. Oprócz tego urządzenie powinno znajdować się w zasięgu tzn. nie być w tunelu, pod ziemią lub na odludziu gdzie nie ma łączności. Ta ostatnia sytuacja jednak wystąpić może bardzo rzadko, gdyż 99,8% powierzchni kraju posiada zasięg telefonii komórkowej. W miastach nawet w podziemnych budynkach lub tunelach jest zasięg.

Techniczne aspekty a namierzanie numeru telefonu

Namierzanie telefonu po numerze to czynność, którą wykonuje się szybko. Zajmuje ona dosłownie kilka minut. Technologia używana do tego zadania jest już natomiast bardzo zaawansowana. Cały proces zaczyna się w centrali operatora, gdzie pracownicy uruchamiają opcje “namierz telefon po numerze”. Do pracy wkraczają wtedy liczne czujniki i system informatyczny. Określa on aktualną stację przekaźnikową — antenę, która obsługuje dany numer telefonu. Dzięki takiej informacji można podać konkretną ulicę, na której znajduje się domniemany przestępca czy osoba zaginiona. Jeśli telefon takiej osoby jest zalogowany do dwóch lub trzech anten, nadawczych jego lokalizacja jest jeszcze dokładniejsza. Wynosi ona wtedy kilkadziesiąt metrów, gdyż teren, który pokrywa kilka anten, jest bardzo mały.

Opcja “namierz numer telefonu” jest przydatna i ratuje wiele osób z opresji

Pozwala w łatwy i szybki sposób odnaleźć osobę po numerze telefonu. Operatorzy nie mogą wykorzystywać tej funkcji do dowolnego pozyskiwania danych klientach. Nie mogą przechowywać, uzyskiwać ani handlować takimi danymi, a dostęp do nich jest ściśle monitorowany. To dobra informacja i wyklucza inwigilacje neutralnych klientów.