Znajdź telefon po numerze – szybko i skutecznie

Lokalizacja danej osoby dzięki numerowi telefonu może być jedyna szansa na udzielenie pomocy, odnalezienie lub aresztowanie. Ten skomplikowany technologicznie proces można wykonać w ciągu kilku minut i poznać aktualne miejsce przebywania użytkownika telefonu. Przy okazji poruszania tego tematu pojawia się wiele pytań dotyczących podstaw prawnych, możliwości lokalizacji znajomych czy skuteczności rozwiązania. W poniższym artykule przedstawiamy odpowiedź na te wszystkie pytania i podajemy garść niezbędnych informacji.

Czy znajdowanie telefonu po numerze jest w ogóle dopuszczalne i legalne?

Istnieje kilka przypadków, w których namierzanie telefonu komórkowego po numerze jest dozwolone. Z pewnością będzie to tropienie przestępców, szukanie osób zaginionych lub nieumiejących podać swojej pozycji. Takie rozwiązanie stosuje się też czasami, jeśli w telefonie znajdowały się ważne dane, a został on zgubiony lub skradziony. W pierwszych wariantach operator otrzymuje polecenie wykonania tej czynności od organów państwowych takich jak np. policja czy prokuratura.

W przypadku chęci lokalizacji numeru przez osoby prywatne operator musi otrzymać pisemną prośbę, zgodę oraz sam zaaprobować takie działanie. Operatorzy telefonii komórkowej nie mogą samodzielnie i bez zgody lub nakazu pozyskiwać takich danych. Nie mogą ich też przechowywać, udostępniać i sprzedawać. Nie wolno im też udostępnić tej usługi jako usługę komercyjną — czyli na żądanie i za pieniądze. Ta forma lokalizacji ludzi przeznaczona jest głównie dla instytucji państwowych oraz w sytuacjach krytycznych.

Funkcja zlokalizuj numer telefonu na mapie 

Funkcja “zlokalizuj numer telefonu na mapie” działa prawie zawsze bez zarzutu. Warunki, jakie muszą być spełnione do prawidłowego funkcjonowania namierzania to aktywna karta SIM z numerem włożona do uruchomionego telefonu oraz znajdowanie urządzenia się w zasięgu telefonii komórkowej. Jeśli te warunki są spełnione, operator może mniej lub dokładniej podać lokalizację takiej osoby. W zależności czy telefon jest zalogowany do jednej, dwóch czy trzech anten nadawczych lokalizacja ta może mieć kilkanaście metrów kwadratowych lub kilka kilometrów kwadratowych.

Na czym polega namierzanie telefonu komórkowego po numerze? W jaki sposób przebiega cały proces?

Wyszukiwanie numeru telefonu rozpoczyna się od sprawdzenia w systemie informatycznych firmy, które stacje nadawcze aktualnie obsługują dany numer telefonu komórkowego. Opcja “znajdź telefon po numerze” ujawnia te anteny, a operator może powiedzieć, na jakich ulicach się znajdują. Po kliknięciu przycisku “znajdź nr telefonu komórkowego” trzeba tylko chwili, aby uzyskać takie dane. To zaawansowany proces, ale samo jego wykonanie zajmuje kilka minut.

Podsumowując

Forma odnajdywania osób, jaką jest lokalizacja po numerze telefonu, jest bardzo skuteczna, a wielu wypadkach pozwala unikać poważnych konsekwencji. Szybkość oraz dokładność takiego działania zwiększa jeszcze tylko jego popularność, jednak nie jest to metoda, z której można dowolnie korzystać. Takie metody zarezerwowane są tylko dla ważnych powodów i sytuacji.